VIKTIGA FÖRÄNDRINGAR MELLAN ÅLAND & FASTA FINLAND samt ÅLAND & EU 2018! TÄRKEÄ MUUTOS AHVENANMAAN SEKÄ MANNER-SUOMEN LIIKENTEESSÄ 2018!

Från och med 01.01.2018 är Skatteförvaltningen den behöriga myndigheten för uppbörd av mervärdesskatt vid import, då importören är införd i registret över momsskyldiga. För att leveranserna till ditt momsregistrerade företag skall löpa smidigt behöver nedanstående uppgifter säkerställas före leverans (läs mer via länken) Aktuell information om handeln mellan Åland & EU 2018 hittar du också här http://transmar.fi/sv/transport/aktuell-transportinformation

01.01.2018 lähtien on Ahvenanmaan kaupankäynnissä veron keräävä viranomainen Verohallinto, mikäli tuoja on merkittynä arvonlisäverovelvolliseksi rekisteriin. Jotta arvonlisäverovelvolliseksi rekisteröidyn asiakkaan lähetykset kulkevat viivytyksittä on hyvä varmistua että mainitut tiedot ovat merkittynä. Lisää info. saat tälta http://www.transmar.fi/fi/kuljetukset/kotimaan-kuljetukset

 

Ekonomi & Personal

Ekonomi

Mariehamn
Tel: +358-18-27 011
E-post: ekonomi(a)transmar.fi

Tomas Abrahamsson
Administrativ chef
E-post: tomas.abrahamsson@transmar.fi

Monica Westberg
Ekonomichef
E-post: monica.westberg@transmar.fi

Susanna Lind
Fakturering
E-post: susanna.lind@transmar.fi

Monica Sundberg
Importförtullning
E-post: monica.sundberg@transmar.fi

Emma Stark
Bokföring
E-post: emma.stark@transmar.fi

IT

Mariehamn
Tel: +358-18-27 011
E-post: support@transmar.fi

Kimmo Jaskari
IT-samordnare
E-post: kimmo.jaskari@transmar.fi